Sztuka mrożenia warzyw

12/08/2012

Latem warto zapełnić zamrażarkę świeżymi warzywami. Będzie to nieoceniona skarbnica smaku, aromatu oraz koloru, gdy za oknem zrobi się zimno i szaro. Należy jednak zrobić to umiejętnie, aby nie stracić cennych składników odżywczych zawartych w warzywach.

Sztuka mrożenia warzyw
Zblanszowane buraki gotowe do zamrożenia. Fot. WuWu| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Do mrożenia nadają się niemal wszystkie jarzyny. Najlepiej robić to w środku sezonu, gdy są najsmaczniejsze. Warto wybrać się po nie na targ, do zaprzyjaźnionych rolników albo zebrać we własnym ogródku. Takie warzywa są bowiem najsmaczniejsze i najzdrowsze. Nie powinniśmy dopuścić, by cokolwiek się zmarnowało!

Warto pamiętać, że większość warzyw przed zamrożeniem wymaga zblanszowania. Polega ono na tym, że umyte i pokrojone na średnie kawałki jarzyny zanurzane są na kilka minut w gotującej się wodzie. Następnie należy przełożyć je na durszlak i zanurzyć w lodowatej wodzie lub przelać zimną wodą z kranu, aż całkowicie wystygną. Tak przygotowane warzywa nie tylko zabezpieczymy przed utratą witamin, ale również na dłużej zachowają one smak, kolor i jędrność. Blanszowanie nie jest konieczne w przypadku warzyw, które chcemy przechowywać w zamrażarce krócej niż 2 tygodnie.

Ważne, żeby przed zamrożeniem warzywa dokładnie osuszyć. Wszystkie woreczki i pojemniki z mrożonkami powinny posiadać dokładny opis zawartości oraz datę zamrożenia. Przed zamknięciem w woreczkach i pojemnikach powinno być jak najmniej powietrza.

Warzywa można też zamrozić luzem na tacy i dopiero później przełożyć do odpowiednich opakowań. Dzięki temu nie będą się one zbijać w bryły i łatwiej będzie wyjąć określoną ilość do rozmrożenia.

A oto, jak przygotować do mrożenia poszczególne jarzyny:

Botwinka - liście i łodygi blanszować przez 3 minuty, przed zamrożeniem można pokroić na drobno.

Bób - blanszować przez 1-2 minuty.

Brokuły - porozdzielać różyczki i blanszować przez 2 minuty. 

Brukselka - blanszować przez 3 minuty.

Buraki - obrać ze skórki, pokroić na średniej wielkości kawałki lub talarki, blanszować przez 5 minut w osolonej wodzie. Można również wymyte buraki gotować w całości w osolonej wodzie przez ok. 20 minut (w zależności od wielkości) i dopiero później obrać i pokroić.

Cebula - obrać, a następnie można blanszować przez 2 minuty, jednak nie jest to konieczne. Pokroić na drobno. Po rozmrożeniu nie nadaje się do jedzenia na surowo. Można ją wykorzystać do zup czy zapiekanek.

Chrzan - można zamrażać w całości lub starty na tarce, ale wówczas dobrze jest przez zamrożeniem skropić go sokiem z cytryny.

Cukinia - pokroić w talarki. Można blanszować przez 2 minuty, jednak nie jest to konieczne. 

Fasolka szparagowa - odkroić końcówki i jeżeli to konieczne usunąć także łyko, blanszować przez 2 minuty. Przed zamrożeniem duże strąki można przekroić na pół.

Groszek cukrowy - blanszować przez 2 minuty.

Groszek zielony - wyłuskać ze strąków i blanszować przez 1-2 minuty.

Jarmuż - blanszować przez 2-3 minuty. Jarmuż można też zmiksować na papkę z odrobiną wody i zamrozić w foremakch na kostki lodu lub babeczki. Tak przygotowany nadaje się do przyrządzania np. koktajli czy zup.

Kalafior - porozdzielać różyczki i blanszować przez 3-4 minuty. Przed zamrożeniem można skropić sokiem z cytryny.

Kalarepa - pokroić w plastry lub słupki, blanszować przez 3 minuty.

Koperek, natka pietruszki, liście selera - wymyć, osuszyć, posiekać i przełożyć do małych pojemników. Zobacz też inny naturalny sposób przechowywania ziół: Natka pietruszki w soli - przepis

Kukurydza - kolbę obrać i gotować przez 6-7 minut. Do mrożenia najbardziej nadają się nieduże i niezbyt dojrzałe kolby.

Marchewka - wymyć, obrać, blanszować przez 3 minuty. Przed zamrożeniem można pokroić w talarki lub słupki. 

Papryka - usunąć pestki ze środka, pokroić na paski i blanszować przez 2 minuty. Po rozmrożeniu nie nadaje się do jedzenia na surowo. Można ją wykorzystać do zup lub zapiekanek.

Pasternak - obrać i blanszować przez 1 minutę.

Por - do mrożenia nadają się tylko cienkie łodygi. Przed zamrożeniem pokroić w talarki i blanszować przez 4-5 minut.  

Szparagi - blanszować przez 2 minuty.

Szpinak - blanszować przez 2 minuty. Przed zamrożeniem liście szpianku można posiekać lub zmiksować na papkę z odrobiną wody i zamrozić w foremakch na kostki lodu lub babeczki. W tej ostatniej wersji nadaje się do przyrządzania np. koktajli czy zup.

Uwaga! Do zamrażania nie nadają się rzodkiewki, ogórki, sałata oraz inne warzywa z dużą zawartością wody, ponieważ po rozmrożeniu stają się one papkowate.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!