Wino... w kostce

04/08/2014

Zdradzamy sprytny sposób na wykorzystanie resztek wina w kuchni. Tym bardziej, że wielu z nas coraz śmielej eksperymentuje z tym szlachetnym trunkiem w kuchni – dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego dobre risotto lub węgierski gulasz.

Wino... w kostce
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Zazwyczaj do przygotowania posiłku wykorzystujemy nie więcej niż lampkę lub szklankę wina, a resztę odstawiamy do lodówki bądź na półkę. Jednak zbyt długo i nieodpowiednio przechowywane wino wietrzeje, tracąc przy tym smak oraz aromat – w efekcie nadaje się tylko do wylania. Co więc zrobić z niewypitym winem?

Odpowiedź znajdziemy w zamrażarce. Jak się bowiem okazuje, mrożenie wina to świetny sposób na zachowanie wszystkich walorów kulinarnych alkoholu. Zamiast jednak umieszczać butelkę w zamrażalniku, przelejmy jej zawartość do... woreczków do lodu. Najlepiej w tym celu sprawdzą się modele z dużymi przegródkami. Takie rozwiązanie jest bardzo praktycznie – dzięki niemu zawsze będziemy mieć pod ręką kilka kostek zamrożonego wina, które w razie potrzeby wykorzystamy do podkreślenia smaku potrawy lub uzyskania esencjonalnego sosu. Co więcej, zakonserwowany w ten sposób trunek możemy przechowywać przez naprawdę długi czas bez uszczerbku dla jego smaku.

Jeśli więc nie wiemy, co zrobić z resztką wina – zarówno po gotowaniu, jak i po wieczorze z przyjaciółmi – po prostu przelejemy je do woreczków i włóżmy do zamrażalnika. Nawet nie zauważymy, kiedy winne kostki staną się stałym składnikiem naszych przepisów.

Źródło: Jan Niezbędny

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!