Zacznij dzień od jajka to... schudniesz

12/03/2012

Jedzenie jajek na śniadanie zmniejsza uczucie głodu i pomaga zredukować liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Nutrition Research".

Zacznij dzień od jajka to... schudniesz
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Connecticut pod kierunkiem dr Marii Luz Fernandez doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badań w grupie 21 mężczyzn. Jednego dnia podano im na śniadanie jajecznicę z trzech jajek oraz 1,5 kromki białego tostowego chleba. Kolejnego dnia panowie dostali do jedzenia rogala, pół łyżeczki chudego kremowego twarożku i 170 gramów chudego jogurtu. Obydwa posiłki miały identyczną kaloryczność, z tym że pierwszy był bogatszy w białko, a drugi - w węglowodany.

Okazało się, że po zjedzeniu jajek mężczyźni spożywali średnio o 112 kcal mniej na lunch serwowany w postaci bufetu otwartego i o 400 kcal, czyli 18% mniej w ciągu 24 godzin po śniadaniu. Przyznawali się też do odczuwania mniejszego głodu.

Badanie krwi wykazało, że poziom greliny, hormonu pobudzającego uczucie głodu, był znacznie wyższy po śniadaniu bogatym w węglowodany niż po tym bogatym w białka jajek.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te wskazują, że rozpoczynanie dnia posiłkiem bogatym w wysokiej jakości białka, jakie występują w jajkach, sprzyja długotrwałemu uczuciu sytości i redukuje spożycie kalorii w ciągu dnia. Badania te potwierdzają wcześniejsze obserwacje, z których wynikało, że osoby spożywające jajka na śniadanie w ramach diety odchudzającej były w stanie zrzucić o 65% więcej masy ciała, a jednocześnie posiadały więcej energii do życia w porównaniu z tymi, które w trakcie odchudzania jadły na śniadanie pokarmy bogate w węglowodany.

Jak podkreśla współautorka pracy Helenbeth Reynolds, niemal połowa białek jaja znajduje się - razem z innymi składnikami odżywczymi - w żółtku, dlatego najlepiej spożywać jajka w całości. Warto przypomnieć, że jedno jajko kurze dostarcza ok. 70 kcal.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przy okazji zobacz, jakie jajka wybierać, żeby mieć pewność ich wysokiej jakości.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy zwracasz uwagę na wygląd posiłków?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!