Zmierzch tradycyjnych żarówek

14/09/2011

Od 1 września 2011 roku w całej Unii Europejskiej zabroniona jest sprzedaż żarówek o minimalnej mocy 60 watów. Jest to kolejny etap wycofywania z rynku tradycyjnych energochłonnych źródeł światła i przechodzenia na oświetlenie energooszczędne.

Zmierzch tradycyjnych żarówek
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Dzisiaj już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez żarówek, zwłaszcza po zachodzie słońca. Ich dostępność jest dla nas oczywista, tymczasem masowa produkcja pierwszych żarówek rozpoczęła się nie tak dawno, bo w 1878 roku w USA. Od tego czasu zdobywały one jednak coraz większą popularność i wciąż były udoskonalane.

Mimo to obecnie tradycyjne żarówki uznawane są za mało ekologiczne, gdyż pobierają zbyt dużo energii i produkują ciepło, które i tak jest marnowane. W rezultacie do atmosfery emitowane są ogromne ilości dwutlenku węgla, zanieczyszcającego środowisko. Skłoniło to urzędników unijnych do wydania rozporządzenia, nakazującego całkowite wycofanie ich ze sprzedaży, a tym samym z produkcji, do września 2012 roku.

Data

Rodzaj wycofywanych żarówek

1 września 2009 r.

100 watów oraz wszystkie żarówki matowe

1 września 2010 r.

75 watów

1 września 2011 r.

60 watów

1 września 2012 r.

25 watów

W zamian do wyboru mamy: nowoczesne żarówki halogenowe, kompaktowe lampy fluorescencyjne (nazywane żarówkami energooszczędnymi) oraz diody elektroluminescencyjne (diody świecące), wykorzystujące technologię LED. Są one bardziej wydajne, a przy tym energooszczędne. Dzięki temu chronimy nie tylko środowisko naturalne, ale również domowy budżet.

Trzeba jednak pamiętać, że tzw. żarówki energooszczędne zawierają rtęć, która jest niebezpieczna nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla zdrowia. Z tego względu należy obchodzić się z nimi ostrożnie, a po zużyciu nie wyrzucać do kosza na śmieci, ale poszukać w okolicy punktu zbiórki tego typu odpadów. Inną wadą zamienników tradycyjnych żarówek jest wyższa cena, zwykle jednak świecą one dłużej.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!