Zupełnie (nie)biodegradowalne

09/09/2011

Od dawna wiadomo, że jednorazowe torebki plastikowe są całkowicie nieekologiczne - czas ich rozkładu sięga 400 lat! Teraz okazuje się, że uznawane za bardziej przyjazne środowisku tzw. torby biodegradowalne także nie ulegają pełnemu rozkładowi - to wynik badania zleconego przez brytyjski rząd, a opublikowanego przez "The Independent".

Zupełnie (nie)biodegradowalne
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Setki milionów plastikowych toreb, wyprodukowanych z tzw. materiałów biodegradowalnych, jest powszechnie wykorzystywanych przez niektóre wiodące sieci sklepów. Opakowania te wytwarzane są z dodatkiem soli metalicznych, które mają przyspieszać ich całkowity rozkład w procesie zwanym degradacją utleniającą. Jednak - jak odkryli naukowcy - materiał ten nie ulega rozkładowi w całości przez co może zanieczyszczać środowisko.

Co więcej, termin "biodegradowalne" jest w tym przypadku "praktycznie bez znaczenia" - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Loughborough, gdzie przeprowadzono badanie. Takie torby nie mogą być bowiem kompostowane. Poza tym specjaliści obawiają się o skutki recyklingu tego rodzaju plastiku. Ich zdaniem najlepszym sposobem pozbywania się tego typu odpadów jest spalanie lub kontrolowane składowanie - czytamy w "The Independent".

To kolejny dowód na to, że nie należy stosować półśrodków i podczas zakupów zawsze korzystać z torby ekologicznej, najlepiej płóciennej.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy segregujesz śmieci?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!