Czy jesteśmy reklamooporni?

27/09/2011

Zwykle są niechciane i nielubiane, a jednak otaczają nas z każdej strony. Reklamy. Towarzyszą nam w formie przekazu wizualnego i dźwiękowego, prasowego i ustnego od ponad 300 lat. Jednym ze sposobów oddziaływania reklam jest ich wpływ na nasze emocje i uczucia.

Czy jesteśmy reklamooporni?
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Reklamodawcy chętnie korzystają z tej możliwości, docierając do naszych ukrytych pragnień dotyczących miłości, szczęścia, bycia pięknym oraz zrealizowanym zawodowo. Pozwalają w ten sposób tworzyć wrażenie, że określony produkt zapewni spełnienie marzeń. Reklamy pozwalają także wytworzyć określone nastawienie, które może sterować codziennymi zachowaniami oraz wpływać na sposób i tempo podejmowania decyzji. Określa się to siłą lub mocą reklamy.

Sposób oddziaływania reklamy nie zawsze jednak pokrywa się z zamierzeniami ich twórców. Badaniem tego zagadnienia zajmuje się dr Norbert Maliszewski z Katedry Psychologii Osobowości Uniwersytetu Warszawskiego. - Komunikat reklamowy może być odbierany w sposób refleksyjny lub automatyczny, bez zastanowienia. Ten pierwszy określa się mianem „centralnego ataku”, ten drugi „koniem trojańskim" - mówi dr Maliszewski.

Planując kampanię reklamową uwzględnia się, do jakiego grona odbiorców dany przekaz reklamowy ma trafić, tak, aby oddziaływał on na określone sfery emocjonalne odbiorców. A jednak nie uwzględnianie działania kampanii na poziomie automatycznym może być przyczyną jej porażki.

- Szczególnie wyraźne jest to w przypadku komunikatów reklamowych o charakterze prowokacyjnym, które przyciągają uwagę, ale tworzą negatywne skojarzenia z marką - uważa naukowiec. - Niebezpieczne jest też pokazywanie w reklamie osób związanych z negatywnymi stereotypami. Odwrotny efekt mogą przynieść również działania reaktywne w kampanii, w których dany producent stara się zaprzeczyć negatywnym opiniom na swój temat.

Wyniki badań pokazują, że mimo, iż twórcy reklam opracowali i opanowali techniki oddziaływania na ludzkie emocje, to jednak nie wszystkie sposoby reklamowej manipulacji są równie skuteczne. Prawdopodobnie również z powodu nadmiaru reklam staliśmy się bardziej "reklamoodporni".

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!