Czytaj etykiety

07/11/2011

Przeciętny klient sprawdza na opakowaniu cenę, zawartość kaloryczną oraz datę ważności. Istotne jest jednak również, skąd pochodzi dany towar oraz jego skład. Na tej podstawie dopiero możemy dowiedzieć się, czy produkt jest zdrowy i ekologiczny.

Czytaj etykiety
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Bez wątpienia najmniej wartościowymi informacjami na opakowaniu są slogany reklamowe. Nie tylko niewiele mówią one o produkcie, ale - co gorsza - mogą wprowadzać w błąd. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę:

Skład. Jest wypisany w kolejności malejącej, dzięki czemu łatwo się zorientować, ile jest przysłowiowego „cukru w cukrze”. Poza tym warto wybierać produkty jak najmniej przetworzone, w składzie których nie ma wcale lub jest niewiele substancji dodatkowych.

Kraj pochodzenia. Zasada jest prosta: im dłuższą drogę musiał przebyć dany produkt, tym gorzej dla konsumenta. Dotyczy to zwłaszcza warzyw i owoców. Produkty, które przyjechały z daleka są zwykle droższe oraz mniej zdrowe, bo zawierają dużo sztucznych substancji, które utrzymują je przez dłuższy czas w dobrym stanie. Tak więc, gdy tylko jest to możliwe, należy wybierać produkty od rodzimych producentów, a najlepiej lokalnych.

Data ważności. Im krótsza, tym lepiej. Oczywiście, nie chodzi o kupowanie produktów przecenionych, których data przydatności do spożycia upływa tego samego dnia. Liczy się zawartość konserwantów. Produkty spożywcze, których data ważności kończy się za rok lub dwa, muszą być dobrze zakonserwowane, niekoniecznie naturalnie. Zdrowe jedzenie psuje się szybko i w sposób naturalny - wysycha, pleśnieje, kiśnie.

Cena. Do tego, by spojrzeć na cenę, większości osób nie trzeba zachęcać. Niestety, niewiele ona mówi o produkcie. To mit, że produkty ekologiczne są droższe niż „zwykłe”. Natomiast bardzo często jest tak, że płacimy za markę. Ten sam produkt mniej znanej firmy może być o wiele tańszy, więc warto z tego skorzystać.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!