Reklamacja obuwia

29/08/2011

Dla jednych kupowanie butów jest zwyczajną koniecznością, dla innych niemal fetyszem. Dla jednych i drugich reklamacja zakupionego towaru może być stresująca. Jakie prawa w sklepie obuwniczym ma klient?

Reklamacja obuwia
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Przede wszystkim nie należy się obawiać i zawsze dochodzić swoich praw. Obuwie do reklamacji należy zanieść czyste oraz nie zapomnieć zabrać ze sobą dowodu zakupu (paragonu lub faktury), ponieważ zwykle tylko na jego podstawie sklep rozpatrzy reklamacje.

Warto przy tym pamiętać, że reklamacji podlegają praktycznie wyłącznie wady fizyczne powstałe z winy producenta w obuwiu niezniszczonym.

Podczas zgłoszenia reklamacyjnego sklep może zaoferować naprawę lub wymianę butów na nową parę. Klient ma prawo wskazać, którą opcję wybiera, a deklaracja ta jest wiążąca dla sprzedawcy. Jednocześnie podczas składania reklamacji należy pamiętać o odbiorze potwierdzenia, na którym widnieje data jej złożenia. Jest to o tyle ważne, że sklep musi ustosunkować się do wniosku klienta w ciągu 14 dni.

Co nie podlega reklamacji?
- Obuwie z wadymi jawnymi, widocznymi w dniu zakupu.
- Naturalne zużywanie się obuwia oraz fleków (np. obicia, otarcia, zadrapania), a także uszkodzenia wynikające ze złego dopasowania obuwia do stopy.
- Elementy ozdobne obuwia.
- Obuwie posiadające uszkodzenia mechaniczne oraz powstałe w wyniku braku lub nieprawidłowej pielęgnacji.
- Przemakanie obuwia.
- Różnice w kolorze i strukturze oraz załamania i marszczenia powstałe w trakcie użytkowania wynikające z właściwości skóry naturalnej.
- Odbarwianie się wnętrza obuwia.
- Wygoda obuwia.

Podstawa prawna: art. 556, 557, 560 Kodeksu Cywilnego.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Jak często robisz zakupy przez internet?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!