Garderoba na małej przestrzeni? W porządku!

09/10/2015

Nie każdy może pozwolić sobie na osobne pomieszczenie na garderobę, dlatego warto zadbać o to, aby wygospodarowana w sypialni czy korytarzu przestrzeń do przechowywania była dobrze urządzona i funkcjonalna.

Garderoba na małej przestrzeni? W porządku!
Fot. IKEA Kraków| zdjęcie 1 z 2, kliknij aby powiększyc

W organizacji miejsca i utrzymaniu wszystkich ubrań oraz akcesoriów w jak najlepszym porządku decydującą rolę odgrywają odpowiednio dobrane szafy. - Kupując nowe meble warto poszukać takich, których poszczególne elementy można łączyć w dowolny sposób. Dobrym rozwiązaniem będą szafy składające się z modułów o szerokości 50, 75 i 100 cm. Dzięki temu z łatwością dopasujemy meble do konkretnego pomieszczenia  - tłumaczy Jacek Oprzędek, Kierownik Działu Sypialnie w IKEA Kraków. 

Urządzając garderobę w sypialni, warto pamiętać o zachowaniu właściwej odległości pomiędzy szafą a np. łóżkiem. Dla zachowania swobody ruchów potrzebujemy około 120 centymetrów wolnej przestrzeni. Sporo miejsca zaoszczędzimy, decydując się na szafy z rozsuwanymi drzwiami, które doskonale sprawdzą się też w korytarzu. 

Innym sprytnym rozwiązaniem są szafy z zasłoną. Montuje się ją na karniszu w meblu lub bezpośrednio na suficie. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, możemy też wybrać meble o głębokości 35 cm, zamiast standardowych 58 cm. Taka powierzchnia w zupełności wystarczy na przechowanie wiszących spodni, spódnic, złożonych koszul i swetrów, a także butów. Choć rozwiązanie to nie pozwala na układanie rzeczy na półkach w dwóch rzędach, zdecydowanie ułatwia znalezienie tego, co akurat jest nam potrzebne, bez konieczności sięgania do drugiej części półki przez ułożone z przodu ubrania. 

Coraz większą popularnością cieszy się też tzw. garderoba otwarta. Rezygnując z frontów uzyskujemy łatwiejszy dostęp do wszystkich rzeczy. Jednak, aby zapobiec kurzeniu się, warto przechowywać ubrania w pudełkach i pokrowcach. Dodatkową zaletą otwartej garderoby jest możliwość wykorzystania jednej z wnęk szafy np. na telewizor. 

Podstawowe wyposażenie szafy czy garderoby, takie jak półki, drążki i szuflady można wzbogacić o wiele przydatnych elementów: wieszaki na krawaty lub spodnie, szuflady z przegródkami na paski, druciane kosze, specjalne półki na buty. Dzięki odpowiednio dobranemu wyposażeniu wewnętrznemu w naszej szafie przechowamy dosłownie wszystko, od ubrań i butów po biżuterię czy odkurzacz, zachowując przy tym ład i porządek. Ciekawym rozwiązaniem są np. przegrody do wysuwanych półek. Większe przegródki z tyłu oraz mniejsze z przodu ułatwią dostęp do przechowywanych drobiazgów. 

- W wysuwanych półkach śmiało możemy też przechowywać biżuterię - mówi Jacek Oprzędek. - Dzięki zastosowaniu miękkiego wkładu z filcu, pierścionki, bransoletki czy kolczyki nie porysują się, a odpowiednio wyprofilowane przegródki sprawią, że biżuteria nie poplącze się. Możemy kupić półkę z wkładem albo sam wkład, który dostępny jest w różnych wymiarach – dodaje.

Źródło: IKEA Kraków

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy prosisz, by Twoi goście zdejmowali buty?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!