Jak wyhodować awokado z pestki?

05/11/2015

Awokado jest coraz częściej wykorzystywane w naszej kuchni. A może by tak spróbować zasadzić jego pestkę i wyhodować własne drzewko?

Jak wyhodować awokado z pestki?
Fot. WuWu| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Wbrew pozorom, jest to dość proste. Sprawdź, jak to zrobić:

1. Pestę wyjmij z owocu, oczyść i na 48 godzin umieść w wodzie.

2. Po tym czasie pestkę obierz z brązowej skórki, a następnie jej dolną część z trzech stron nakłuj wykałaczkami. Tak przygotowaną konstrukcję oprzyj na brzegach naczynia z wodą w ten sposób, by szersza część pestki, z której zacznie wyrastać korzonek, była w niej zanurzona. 

3. Naczynie umieść w ciepłym miejscu. Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu wody aby nie dopuścić do wysuszenia pestki. Po 3-4 tygodniach powinna ona zacząć pękać i wypuszczać korzonki.

4. Gdy naczynie wypełni się korzonkami, a w górnej części pojawi się łodyga, roślinkę możesz delikatnie oddzielić od pestki (nie jest to jednak konieczne) i przesadzić do doniczki z ziemią.

Awokado lubi ciepłe, wilgotne i jasne stanowiska. Doniczki nie należy trzymać ani w pełnym słońcu, ani w temperaturze poniżej 15 stopni C. Najbardziej optymalna dla drzewka awokado jest temperatura 21-24 stopni C. Wiosną i latem roślina może być hodowana w ogrodzie czy na balkonie, jednak w okresie jesienno-zimowym musi koniecznie zostać przeniesiona do domu. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nie przelana, bo drzewko zacznie usychać.

Uwaga! Pestki, liście, gałęzie oraz kora awokado są bardzo trujące dla zwierząt! W skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci, więc rośliny te należy trzymać w miejscach niedostępnych dla naszych pupili.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Kupujesz produkty wykonane z papieru z recyklingu?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!