Slow Home - prostota i przyjemność

28/08/2011

Wyobraź sobie chwile wytchnienia, pozwalające dostrzec szczegóły, których nie widzimy w codziennym pędzie, czas spędzony w gronie przyjaciół i zmysłową przyjemność, jaką daje smakowanie życia - dosłownie i w przenośni.

Slow Home - prostota i przyjemność
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Pojęcie Slow Food (dosłownie: Powolne Jedzenie, w przeciwieństwie do fast food, czyli jedzenia przygotowywanego na poczekaniu w tanich barach) już na dobre zadomowiło się w naszej kulturze. Wciąż jeszcze niewiele osób wie, co ono dokładnie oznacza, ale już niemal każdy kiedyś coś o tym słyszał i zwykle stawia je w opozycji do szybkiej konsumpcji wysokoprzetworzonego jedzenia, które w każdym zakątku świata smakuje tak samo. Teraz przyszedł czas na Slow Home (dosłownie: Powolny Dom).

Co to takiego? Najłatwiej napisać, czym Slow Home nie jest. Na pewno daleko mu do domów i mieszkań, które w każdej części świata wyglądają identycznie. Te umeblowane według pewnych standardowych rozwiązań nie tylko nie pokazują charakteru swoich mieszkańców, ale - co gorsza - często zagrażają im samym oraz środowisku naturalnemu, tak samo jak śmieciowe jedzenie z fast foodów szkodzi ludzkiemu organizmowi. Przebywanie w nich nie jest przyjemnością, trudno tam odpocząć, zrelaksować się czy spędzić miło czas w gronie najbliższych.

W domu czy mieszkaniu typu Slow Home żyje się łatwo i bezpiecznie, w zgodzie z przyrodą i własnym rytmem. I nie chodzi tu o żaden określony styl, wielkość, wiek czy koszt, a raczej o pewne przemyślane rozwiązania, które sprawiają, że życie w Slow Home jest proste, przyjemne, efektywne i ekologiczne.

Z badań przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wynika, że tylko 10% tamtejszych domów można by nazwać Slow Home, natomiast aż 20% w ogóle nie ma nic wspólnego z tym pojęciem. Pozostałe 70% ma pewne cechy Slow Home, jednak nie spełnia wszystkich warunków tego typu pomieszczeń.

Źródło: slowhomestudio.com

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy pracujesz w firmie przyjaznej środowisku?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!