Żyj kolorowo!

26/08/2011

Od dawna wiadomo, że poszczególne barwy mogą silnie oddziaływać nie tylko na ludzkie emocje i psychikę, ale także na zdrowie fizyczne. W oparciu o tą wiedzę powstała jedna z dziedzin medycyny naturalnej - chromoterapią, czyli leczenie kolorami. Warto o tym pomyśleć, wybierając nowy kolor ścian, zasłon czy kanapy...

Żyj kolorowo!
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Kolory podstawowe to żółty, czerwony i niebieski. Na ich bazie można stworzyć nieograniczoną wprost ilość barw i odcieni. To, jakie wybieramy świadczy często o naszym temperamencie, stanie emocjonalnym, kondycji psychicznej. Ogólna zasada jest taka, że kolory ciepłe rozgrzewają, ożywiają, dodają wigoru i rozweselają, a chłodne - wyciszają i usypiają.

Czerwony - uznawany za kolor najsilniej energetyzujący. Symbolizuje krew, a tym samym życie. Rozbudza miłość, zwiększa pożądanie, dodaje odwagi i sił witalnych. Poprawia apetyt, zachęca do działania, walki, podejmowania nowych wyzwań. Dla wielu osób czerwień może być jednak barwą zbyt intensywną, wywołującą niepokój, dzikie żądze, a nawet chęć zemsty i agresję.

Pomarańczowy - kolor radości i optymizmu. Dodaje energii, poprawia nastrój. Jest niezastąpiony w leczeniu stanów depresyjnych. Wzmacnia system nerwowy, oddechowy i trawienny.

Żółty - symbolizuje światło, słońce, energię, sławę. Jest wyjątkowo ożywczy. Wyzwala kreatywność, jest inspiracją do nowych pomysłów, a jednocześnie zwiększa zdolność logicznego myślenia, pozwala spojrzeć na problemy z dystansu. Brak koloru żółtego w najbliższym otoczeniu sprzyja przesadnemu poddawaniu się emocjom i stresowi, co z kolei może być przyczną dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czasem wystarczy postawić na stole wazon z żółtymi żonkilami lub tulipanami, by to zmienić.

Zielony - jest symbolem wolności, wiary, nadziei oraz obfitości. Koi, wycisza, uspokaja, a jednocześnie działa lekko energetyzująco. Pomaga odzyskać równowagę psychiczną. Wpływa korzystnie na układ krążenia i pracę serca. Zwiększa odporność organizmu.

Niebieski - rozluźnia, wycisza, uspokaja, działa kojąco. Pomaga się zrelaksować, sprowadza sen, a dodatkowo obniża ciśnienie krwi. Kolor ten powinien zdominować sypialnie osób nadmiernie pobudzonych, przepracowanych, mających kłopoty z zasypianiem. Warto jednak przy tym pamiętać, że niebieski zmniejsza także ochotę na seks. Osoby walczące z nadwagą i otyłością powinny kupić zastawę w tym kolorze, ponieważ, jak się okazuje, jedząc z niebieskich talerzy, zjadamy mniej.

Indygo (ciemnoniebieski) - działa podobnie jak niebieski, ale intensywniej. Polecany jest osobom silnie zestresowanym, cierpiącym na stany lękowe oraz inne zaburzenia psychiczne.

Fioletowy - kolor artystów i osób o zdolnościach paranormalnych, np. jasnowidzów. Wycisza, a jednocześnie rozbudza wyobraźnię i pobudza kreatywność.

Różowy - kolor miłości i dzieciństwa, dominujący zwłaszcza w pokojach małych dziewczynek. Symbolizuje jutrzenkę i nowy dzień. Poprawia humor, rozwesela, nastraja optymistycznie.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Najbardziej lubię czytać porady na temat:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!