Drugie życie prezentów

11/05/2012

Czy ktokolwiek się pogniewa, jeśli jego niezbyt trafiony podarek trafi do kogoś innego? Obdarowani boją się, że „podając dalej”, obrażą osobę, która coś im sprezentowała. Niepotrzebnie - czytamy w "Psychological Science".

Drugie życie prezentów
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Urodziny, imieniny, Boże Narodzenie, wieczór panieński i kawalerski, śluby i ich rocznice, narodziny dziecka, ukończenie szkoły, Dzień Matki, Ojca, Babci i Dziadka, przeprosiny, a nawet spontaniczne gesty sympatii... Rok jest pełen okazji, by prezenty dawać i otrzymywać. Czy wobec tego ktokolwiek może się pogniewać, jeśli niezbyt trafiony podarek ponowne trafi do obiegu? - zastanawiają się na łamach "Psychological Science" naukowcy ze Stanford Graduate School of Business, Harvard Business School oraz London Business School.

Badacze przyjrzeli się zjawisku przekazywania prezentów z perspektywy zarówno wręczającego, jak i obdarowanego. Sprawdzali, czy praktyka „podawania dalej” - będąca społecznym tabu - jest dla autorów podarków tak bardzo obraźliwa, jak się tego obawiają obdarowani, którzy chcą prezent oddać w inne ręce.

- Oddawanie prezentów nie jest takie złe - ocenia Gabrielle Adams z London Business School. - Tak naprawdę jest to sposób, aby zyskać pewność, że trafią one do kogoś, kto naprawdę się z nich ucieszy. Ludzie nie powinni się bać przekazywania prezentów dalej.

Naukowcy doszli do swoich wniosków po przebadaniu 178 ochotników, którym przydzielono role dających i przyjmujących. Zastosowano scenariusz gry, prosząc ich, by sobie wyobrazili, że niedawno dostali zegarek z okazji ukończenia szkoły. Prezent okazał się jednak nietrafiony. Można go wyrzucić albo komuś oddać.

Na pięciostopniowej skali badani (wcieleni w role wręczających  i obdarowywanych) oceniali, jak bardzo każde z zachowań obrazi darczyńcę.

Wyniki pokazały, że obdarowani zrównują sytuację przekazania prezentu dalej z jego wyrzuceniem. Uznali, że oba rozwiązania są dla darczyńcy tak samo obraźliwe. - To dla nas szczególnie ciekawe - zauważa Adams. - Bo darczyńcy uważali, że wyrzucenie prezentu jest gorsze niż jego ponowne wręczenie komuś innemu.

Wszystko zatem sprowadza się do przyzwolenia - twierdzą autorzy badania. Aby pogodzić strony, proponują powiększenie listy świąt i uroczystości o kolejną pozycję: Narodowy Dzień Przekazywania Prezentów. - Okazuje się, że ustanowienie takiego dnia jest jedynym sposobem przekonania obdarowanych, że oddawanie prezentów nikogo nie obrazi - twierdzi Adams.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy "przekazanie dalej" prezentu jest niegrzeczne?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!