Przysmak królowej Margherity

04/02/2014

9. lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. A wiecie jakie były jej początki oraz które jej odmiany cieszą się największą popularnością obecnie? Sprawdźcie!

Przysmak królowej Margherity
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 5, kliknij aby powiększyc

Pierwsza pizza powstała w starożytnym Egipcie. Miała kształt płaskiego, okrągłego chleba. Kolejna jej odmiana pojawiła się w Grecji w postaci chlebka smarowanego oliwą i czosnkiem oraz posypywanego ziołami. W takiej formie trafiła do Włoch, gdzie dodano do niej sos pomidorowy, który z biegiem lat stał się jej nieodłącznym elementem.

Pizza aż do XIX wieku była przede wszystkim przysmakiem chłopów i innych biednych warstw społecznych. Zmieniło się to za sprawą królowej Włoch, Małgorzaty Sabaudzkiej, która podczas uroczystej kolacji w Neapolu spróbowała tej prostej potrawy. Smak pizzy tak ją uwiódł, że na swoim dworze zatrudniła „pizzaioli” (osoba robiąca pizzę). Ulubioną pizzą królowej Małgorzaty była przygotowana i nazwana na jej cześć „Margherita”, w której skład wchodziła kompozycja w kolorach włoskiej flagi: mozzarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony).

Tradycyjny smak 

Do dzisiaj powstaje coraz więcej rodzajów pizzy. Mimo to od lat nieprzerwanie króluje jej neapolitańska wersja, której jedną z odmian jest właśnie Margherita. Ta oryginalnie wypiekana w Neapolu składa się z pomidorów San Marzano oraz sera mozzarella z krowiego mleka. Ciasto wyrabiane jest z mąki typu 0 lub 00 oraz neapolitańskich lub browarnianych drożdży. Powinno ono być ugniatane ręcznie lub przy użyciu miksera wieloobrotowego, a jego grubość nie powinno przekraczać 3 milimetrów. Pizza jest pieczona przez 60-90 sekund w temperaturze 485 stopni Celsjusza w piecu opalanym dębowym drewnem.

Pizza cieszy się niesłabnącym uznaniem zarówno wśród znawców kuchni, jak i miłośników dobrego jedzenia. Polacy kochają ją przede wszystkim za niepowtarzalny smak (62%) oraz możliwość skomponowania ulubionych składników (34%). Najchętniej wskazywane dodatki to: pomidory, pieczarki, szynka, salami, cebula, papryka, oliwki, kukurydza, owoce morza oraz różnego rodzaju sosy.

Z badań* wynika, że ponad 60% Polaków wybiera Margheritę. Popularne są również:

- Americana z kurczakiem, pieczarkami i kukurydzą  (56%)
- Hawajska z szynką i ananasem (53%)
- Pepperoni z kiełbaską pepperoni (48%)
- Capricciosa z szynką, pieczarkami, pomidorkami koktajlowymi i oliwkami (43%)
- Caprese z pomidorami i pesto ze świeżej bazylii (41%)
- Wegetariańska z brokułami, papryką, pomidorami i kukurydzą (35%)
- Carbonara z serem corregio, bekonem, pieczarkami, cebulą i świeżą bazylią (35%)
- Farmerska z grillowanym kurczakiem, papryką, pieczarkami i cebulą (27%)
- Europejska z szynką, wołowiną, pieczarkami i oliwkami (23%)

Przygotowanie pizzy to pole do prawdziwego kulinarnego popisu - mówi Tomasz Kwaśniewski, manager marki MOSSO. - Bogactwo i dostępność przeróżnych składników daje nam możliwość stworzenia własnej, unikalnej kompozycji smakowej, której dopełnieniem jest oczywiście sos. Z naszych badań wynika, że blisko 90% Polaków nie wyobraża sobie pizzy bez solidnej porcji sosu.

Ulubione sosy Polaków to: czosnkowy (64%), pomidorowy (26%) oraz majonezowy (10%). Okazuje się jednak, że w kwestii sosów, nie mamy do swoich kulinarnych zdolności zaufania. Nawet do przygotowanej w domowym zaciszu pizzy najczęściej dodajemy sos ze sklepowej półki (81%). Zaledwie 19% z nas przyrządza go samodzielnie.

Popularność pizzy

Na świecie rocznie sprzedawanych jest blisko 13 milionów pizzy. Polacy również mają w tym swój udział. Blisko połowa smakoszy z nad Wisły jada ją przynajmniej raz w miesiącu (48%). Co trzeci badany (35%) robi to dwa lub trzy razy w miesiącu, 12% raz w tygodniu, a 5% nawet częściej. 

Najbardziej popularną praktyką wśród Polaków jest jadanie pizzy w restauracji, pizzerii lub barze (47%). Mimo to, zaskakujący jest fakt, że aż 27% piecze ją samodzielnie w domu. Nieco mniej popularne jest zamawianie pizzy do domu lub pracy (16%), a także kupowanie mrożonej (10%). Co ciekawe: ponad połowa z nas najchętniej spożywa ją w towarzystwie partnera. Chętnie jadamy ją również ze znajomymi (40%) i członkami rodziny (10%).

Źródło: Mosso

* Raport został przygotowany przez markę Mosso na bazie ankiety, w której wzięło udział 100 osób w wieku od 25 do 60 lat.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!