Potwierdź, że będziesz

13/10/2011

Zapraszając na przyjęcie, gospodarz oczekuje zwykle potwierdzenia, czy się zjawimy. Czasem jest to wyrażone wprost, czasem nie. Niezależnie od tego, z grzeczności powinniśmy zawsze udzielić odpowiedzi odpowiednio wcześniej. Pomoże to zapraszającemu zaplanować ilość potraw, napojów czy miejsc dla gości.

Potwierdź, że będziesz
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

I nie ma tak naprawdę znaczenia, czy zostaliśmy zaproszeni na kameralny towarzyski wieczór organizowany dla kilku najbliższych przyjaciół czy wystawne przyjęcie dla kilkuset osób. Odpowiedzi należy udzielić tak szybko, jak to tylko możliwe. Na zaproszeniach na poważniejsze uroczystości (np. wesela) zwykle jest podany termin, do którego gospodarze oczekują na odpowiedź. Nie należy go przekroczyć, bo być może od tego zależy zamówienie cateringu czy rezerwacja pokojów hotelowych dla konkretnej liczby osób. Zasada jest taka, że na zaproszenie ustne odpowiada się w formie ustnej, a na pisemne - w formie pisemnej, chyba że zapraszający podaje inną mozliwość (np. numer telefonu).

Jeszcze kilka skrótów i zwrotów, które warto znać. Dopisek na zaproszeniu RSVP (fr. Repondez s'il vous plaît) oznacza dosłownie „proszę odpowiedzieć”. W takim przypadku, niezależnie od tego czy się pojawimy czy nie, należy przesłać taką informację gospodarzowi. Francuski zwrot En cas d'empechement lub angielski Regrets only znaczy „odpowiedzieć w przypadku niemożności przybycia”, a więc zwalnia z konieczności odpowedzi, jeżeli wybieramy się na przyjęcie.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!